Zachęta do aktywności w honorowym krwiodawstwie
Rozważając znaczenie krwi dla ludzkiego zdrowia i życia, nie ma przesady w stwierdzeniu, że jest to najcenniejszy lek. Wielu ludzi wręcz zależy od hojności innych w oferowaniu tego daru, który może być kluczem do ich przetrwania. Jest to motywacja za naszą inicjatywą „Płynie w nas życie”, która poprzez współpracę z różnymi partnerami, promuje ideę honorowego oddawania krwi.
W wielu przypadkach krew i jej składniki stanowią jedyną nadzieję na ocalenie ludzkiego życia. Szacuje się, że co dziesiąta osoba hospitalizowana wymaga transfuzji krwi. To pokazuje skalę popytu na ten zasób, który niestety nie jest łatwo dostępny. Krew nie jest produktem, który można syntetyzować czy wytworzyć – jedynym jej źródłem jest człowiek, a dokładniej – honorowy dawca krwi.
Statystyki są alarmujące – w Polsce rocznie odbywa się około 1,7 miliona transfuzji krwi. Według danych Narodowego Centrum Krwi, jedna jednostka tego cennego surowca może uratować nawet trzy osoby. Częste oddanie krwi, tzn. 4-6 razy w roku, może przyczynić się do ocalenia aż 24 istnień. Niemniej jednak, obserwuje się spadek liczby honorowych dawców. Tylko w 2021 roku było ich 615 tysięcy – to mniej niż pięć lat temu.