Wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji, przemyśle i codziennym życiu – konferencja w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się seminarium, które poświęcone było tematowi sztucznej inteligencji (AI). Dyskutowano na nim o zastosowaniu AI w różnych dziedzinach, takich jak edukacja, przemysł czy codzienna egzystencja.
Maria Staliś, dyrektor ZSTiO, podkreśliła, że choć konferencja skierowana była głównie do uczniów, to również dla kadry pedagogicznej stanowiła cenne źródło wiedzy. Wskazała na przewagę młodzieży w obszarze technologii cyfrowych, jednocześnie podkreślając rolę nauczycieli w towarzyszeniu uczniom w korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań. Podkreśliła również konieczność rozwijania świadomości uczniów w zakresie wykorzystania tych technologii.
Kasjan Gut z firmy Jokey omówił możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie. Szczególnie podkreślał jej rolę w planowaniu produkcji i konserwacji predykcyjnej. Przykładem zastosowania AI w jego firmie jest cyfrowy bliźniak, który pomaga w konstrukcjach w dziale.
Alicja Górska, prezes zarządu w Kędzierzyńsko-Kozielskim Parku Przemysłowym, podkreśliła natomiast, że sztuczna inteligencja jest obecna w naszym życiu od lat 50. i rozwija się w zawrotnym tempie. Jednak zdaniem A. Górskiej, aby korzystać z niej etycznie i zgodnie z przeznaczeniem, niezbędna jest świadomość. Ta, według prezes, pozwoli nam na odpowiednie rozwijanie się w świecie wymagającym od nas nowych kompetencji.